Laskiaisena alkava paastonaika on hengellisen syventymisen aikaa
Laskiaisen tarkoitus on johdattaa ennen pääsiäistä vietettävään paastonaikaan. Laskiaistiistaina nautitaan talvisista iloista, laskiaispullista ja yhdessäolosta. Tuhkakeskiviikkona paasto jo alkaa ja kirkoissa kokoonnutaan messuihin. Tuhkakeskiviikon messussa ollaan katumuksen ja parannuksen äärellä, josta kertoo tuhkalla piirretty risti otsalla.
Paastonaikana elämä yksinkertaistuu ja samalla annetaan tilaa hengellisyydelle. Paasto kutsuu meitä myös vastuulliseen elämäntapaan ja luopumaan jostain niiden hyväksi, jotka kärsivät puutteesta. Paaston ensimmäisten viikkojen teemoina ovat katumus, kääntymys ja taistelu pahaa vastaan. Kahden viimeisen viikon aikana keskittyminen siirtyy Jeesukseen ja hänen kärsimykseensä ihmiskunnan puolesta. Kristillinen paastonaika kestää neljäkymmentä arkipäivää ja päättyy pääsiäispäivänä.
Ekopaasto tuo ajanjaksoon mahdollisuuden toisenlaisen elämän kokeiluun, jossa tavoitellaan kohtuullisuutta ja luontosuhteen vahvistumista. Ekopaasto liittyy sellaisiin elämäntavan muutoksiin, hiljentämiseen ja kohtuullistamiseen, jotka voivat osaltaan hillitä ilmastonmuutosta. Ekopaaston aikana meistä jokainen voi kokeilla oman arkensa muuttamista seitsemän viikon ajan. Ekopaaston julkaisut sosiaalisen median kanavissa kannustavat kokeilemaan luonnon kannalta kestäviä arjen valintoja.
”Vetäytyminen ja hiljentyminen voivat hoitaa ja rauhoittaa mieltä, ja sitä kautta herättää toivon. Silti paasto ei ole vain sisäänpäin kääntymistä, vaan oman toiminnan pohtiminen ja luopumisen opetteleminen voivat hyödyttää myös lähimmäistä ja luomakuntaa. Lopulta todella merkitsevät asiat elämässä syntyvät Jumalan armosta, meille rakkaista ihmisistä ja meitä ympäröivän luomakunnan rikkaudesta.” - Arkkipiispa Tapio Luoma
Ylä-Savon seurakuntien tapahtumiin voi tulla vastaanottamaan yhdessä alkavaa paastonaikaa
Perinteisten messujen lisäksi tarjolla on konsertti ja myyjäisiä. Lapinlahden kirkossa järjestetään neulemessu. Laskiaisen ja paastonajan tapahtumat löytyvät seurakuntien verkkosivuilta.
Sonkajärvi
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 10.00 Sonkajärven kirkossa
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 13.00 Sukevan kirkossa
- Tuhkakeskiviikon iltamessu ke 18.2. klo 18.00 Sonkajärven kirkossa, laulut Viiskielinen kirjasta.
Iisalmi
- Laskiaissunnuntain sanajumalanpalvelus su 15.2. klo 12.00 Kustaa Aadolfin kirkko
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 12.00 Pyhän Ristin kirkko
- Hernekeittoa myytävänä Yhteisvastuukeräyksen hyväksi pe 13.2. klo 10.00 alkaen K-Citymarket (aula) Iisalmi, Eteläntie 4. Kaupassa käydessä on mahdollista osallistua myös lipaskeräykseen.
"Välittäminen ei vanhene. Sinä voit vaikuttaa siihen, että hädässä oleva ei jää yksin". Voit tehdä hyvää ja osallistua Yhteisvastuukeräykseen ostamalla seurakunnan vapaaehtoisten keittämää hernekeittoa. Hernekeittoa on myytävänä Citymarketin aulatilassa klo 10 alkaen (tai niin kauan, kun keittoa riittää) yhden litran astioissa. Keitot ovat laktoosittomia ja gluteenittomia. Saatavilla on myös kasvisvaihtoehto. Hinta: 8 €/litra. K-Citymarket Iisalmen kauppiaat lahjoittavat keiton ainekset Yhteisvastuukeräyksen hyväksi.
- Tuhkakeskiviikon tuhkamessu ke 18.2. klo 18.00 Pyhän Ristin kirkko
Varpaisjärvi
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 10.00 Varpaisjärven Pyhän Mikaelin kirkko
- Pala rakkautta Vol.7 -konsertti: Outi Kemppi ja Ape Saastamoinen su 15.2. klo 18.00 Varpaisjärven Pyhän Mikaelin kirkko
Lämpimästi tervetuloa rakkauslaulujen äärelle tuttuun tapaan Varpaisjärven kirkkoon!
Lapinlahti
- Laskiaissunnuntain neulemessu su 15.2. klo 10.00 Lapinlahden kirkko
Tule messuun ja ota kutimet mukaasi!
- Tuhkakeskiviikon messu ke 18.2. klo 18.00 Lapinlahden kirkossa
ielavesi
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 10.00 Pielaveden kirkossa.
- Laukkalan kirkon iltamessu Tuhkakeskiviikkona ke 18.2. klo 18.00
Keitele
- Laskiaissunnuntain messu su 15.2. klo 13.00 Keiteleen kirkossa.
Lisätietoja:
Riitta Valtokari
Sonkajärven seurakunnan kirkkoherra
riitta.valtokari@evl.fi
0440711 235
Sanna Komulainen
Iisalmen seurakunnan kirkkoherra
sanna.komulainen@evl.fi
044 733 5200
Olli Viitaniemi
Lapinlahden–Varpaisjärven seurakunnan vs. kirkkoherra
olli.j.viitaniemi@evl.fi
040 502 1439
Arto Penttinen
Nilakan seurakunnan kirkkoherra, lääninrovasti
arto.penttinen@evl.fi
0400 914 006
Mon Feb 02 08:29:31 EET 2026