
|
|
Nuorisotyö
Nuoren seurakunnan toiminta-ajatus on tukea nuorta kasvamaan kristittynä ja löytämään oma paikkansa seurakunnassa sekä antaa vastuuta nuorelle. Nuorisotyön tavoitteena on tarjota varhaisnuorisotyöhön osallistuneelle ja rippikoulun käyneelle nuorelle kristitylle kasvupaikka matkalla aikuisuuteen ja kestävään seurakuntayhteyteen. Perustoimintoja ovat
LÄHDE LASKETTELEMAAN ma 5.3.2012 Vuokattiin. Katso alhaalta mainos.
Action voitto SonkajärvelleSonkajärven srk:n nuoret voittivat toisen kerran peräkkäin Iisalmen rovastikunnan nuorten Action tapahtumassa lentopalloilun. Sählyssä kannoimme hyvin kortemme kekoon, mutta muut olivat parempia. Pielavedellä järjestetty tapahtuma koko 160 nuorta yhteen. Päivä huipentui Idänihmeet -konserttiin. NUORI - joskus elämässä tulee yllätyksiä ja voit tarvita apua. Oman seurakuntasi työntekijät ovat tavoitettavissa, mutta myös näitä yhteyksiä käyttäen voit löytää apua. Palveleva puhelin 01019-0071. Päivystysajat ovat koko Suomessa su–to klo 18–01, pe ja la 18–03 NUORILLE JA KOULULAISILLE MYÖS **@** tai Kuopio 044-033 0033 tai Palveleva netti,maksuton https://www.verkkoauttaminen.fi/portal/suomi/
Hae FB:ssa ryhmään: Sonkajärven isoskoulutus.
NUORI - Oulugospelin kuvia nähtävillä
tältä sivulta. MENNYTTÄ - MENNYTTÄ - MENNYTTÄ Hiippasählyssä pronssia!Sonkajärven srk:n kolme joukkuetta olivat mukana Iisalmessa järjestetyssä Hiippa2011 -sählyssä. Päivä alkoi Meidän Messulla ja ruokailulla. Peleissä oli mukana Sonkajärveltä kaikkiaan 33 varhaisnuorta ja nuorta 8-15 -vuotiasta pelaajaa ohjaajineen. Päivään osallistui n. 600 henkilöä. Sonkajärvi otti upeiden suoritusten jälkeen C -sarjassa pronssia.
Joensuu kokosi 600 nuortaJoensuussa oli 3.10 hpk-tapahtuma, mikä kokosi noin 600 nuorta eri puolilta hiippakuntaa. Tarjolla oli kanavia, huumoria, tekemistä ja päivän päätteeksi upea ja koskettava musiikillinen ilotulitus Metallimessu. Jatkisilta avasi kaudenUpeaa nuoret ja kiitos jatkisillan runsaasta osallistujajoukosta! Meitä oli 35 ja tahti jatkuu. Katso kokoontumisia ja tule mukaan. Sonkajärven nuoret voittivatSonkajärvi voitti hiippakuntasählyn C -junnujen sarjan eli ensi kesänä rippikouluun tulevat pojat ovat pelaavaa kansaa. Onnea voittajille!
|
|||||||||||||||||||||||
|
|